تاریخ آزمون یوس مرکزی 2023 امروز 24-11-2022 ساعت 11 اعلام شد. جزئیات آزمون و نحوه ثبت نام در زیر توضیح داده شده است.

بازه زمانی ثبت نام و شرایط ثبت نام آزمون یوس مرکزی 2023 اعلام شد.

شروع ثبت نام : 24-11-2022 – ( 1401/09/03 )
پایان ثبت نام : 05-12-2022 – ( 1401/09/14 )
تاریخ آزمون : 29-01-2023 – ( 1401/11/09 ) ساعت 11:15 ، داوطلبان بعد از ساعت 11:00 حق ورود به مراکز آزمون را نخواهند داشت.
اعلام نتایج : ——

شروع ثبت نام با تاخیر: 12-12-2022 – ( 1401/09/21 )
پایان ثبت نام با تاخیر : 15-12-2022 – ( 1401/09/24 )
در ثبت نام با تاخیر50 درصد به هزینه‌های آزمون اضافه می‌شود.

هزینه

برای مراکز ترکیه، ایران، عربستان، آذربایجان، آلمان و قبرس شمالی 800 لیر
برای مراکز قرقیزستان، تونس، لیبی، الجزایر، افغانستان، اندونزی، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان، 250 لیر
برای مراکز چاد، نیجریه، نیجر، سنگال، اردن، سودان، اتیوپی، لبنان، ازبکستان، 150 لیر می‌باشد.

هزینه از طریق کارت بانکی بصورت سایتی تا ساعت 23:59 آخرین روز ثبت نام قابل واریز می‌باشد.

زمان آزمون

100 دقیقه

نمره منفی

دارد، هر چهار پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح را حذف می‌کند.

زبان آزمون

ترکی، انگلیسی، عربی، فرانسوی، آلمانی، روسی

اعتبار آزمون

2 سال

مراکز داخل ترکیه

آدانا، آنکارا، بورسا، ادیرنه، قاضی آنتب، هاتای، مرسین، استانبول آسیایی( کادیکوی،مالتپه،آتاشهیر)، استانبول اروپایی(بی اوغلو،شیشلی،کائیت حانه،سارییِر،بشیکتاش)، ازمیر( بورنووا،کارشیاکا،چیئلی)، کایسری، قونیه، کاهرامان ماراش، ماردین، طرابزون، شانلی اورفا، وان، کیلیس

تعداد سوالات

80 ( 40 ریاضی، 40 هوش)

ثبت نام در داخل ترکیه

افرادی که کارت شناسایی ترکیه( کیملیک ) دارای عکس دارند:

داوطلبانی که در سیستم داوطلبان ÖSYM ثبت نام نکرده و اداره کل جمعیت و امور شهروندی وزارت کشور کارت شناسایی جمهوری ترکیه با عکس گرفته اند، بدون مراجعه به مراکز ثبت نام، می‌توانند از رمز عبور دولت الکترونیکی ( e-Devlet ) خود از طریق اپلیکیشن «دروازه دولت الکترونیک» استفاده کنند و در سامانه https://tryos.osym.gov.tr ثبت نام کنند. داوطلبان در این شرایط می‌توانند در طول دوره درخواست و بدون مراجعه به مراکز ثبت نام، درخواست خود را به صورت انفرادی از طریق اینترنت انجام دهند و با پرداخت هزینه آزمون در مدت زمان مقرر، درخواست خود را تکمیل کنند.

از بین داوطلبانی که هم در سامانه داوطلبان ÖSYM ثبت نام کرده‌اند و هم شناسنامه جمهوری ترکیه با عکس از اداره کل جمعیت و امور شهروندی وزارت کشور اخذ می‌کنند، کسانی که عکس معتبر دارند در سیستم ثبت نام ÖSYM، بدون مراجعه به مراکز ثبت نام، آنها می‌توانند درخواست های خود را به صورت جداگانه از طریق اینترنت در آدرس اینترنتی ÖSYM در ​​طول دوره ثبت نام ارسال کنند. و درخواست خود را با پرداخت هزینه آزمون در مدت تعیین شده تکمیل کنند. عکس‌های داوطلبان در این وضعیت در پنل ثبت نام داوطلبان ÖSYM به طور خودکار با عکس های آنها در کارت شناسایی جمهوری ترکیه در طول درخواست برای آزمون به روز می شود.

داوطلبانی که فاقد کارت شناسایی (کیملیک) جمهوری ترکیه هستند و یا دارای عکس در کارت شناسایی جمهوری ترکیه نیستند (از جمله اتباع خارجی در ترکیه و قبرس شمالی):‎

افراد فاقد کارت شناسایی جمهوری ترکیه و یا از بین داوطلبانی که عکس آنها در کارت شناسایی آنها درج نمی‌شود، افرادی که دارای عکس معتبر در سامانه پنل داوطلبان ÖSYM هستند، می‌توانند به صورت انفرادی، بدون مراجعه به مرکز ثبت نام، از طریق آدرس اینترنتی برای آزمون اقدام کنند. از سایت  ​​https://tryos.osym.gov.tr، و آنها می توانند درخواست‌های خود را با پرداخت هزینه آزمون در مدت زمان تعیین شده تکمیل نمایند.‎

اکثر داوطلبان در ایران دارای این شرایط هستند: کسانی که کارت شناسایی جمهوری ترکیه ندارند، کسانی که عکس معتبری در سیستم ندارند، درخواست‌های خود را در مدت زمان درخواست برای آزمون به مراکز ثبت نام ارسال کرده و می‌توانند درخواست خود را تکمیل کنند، با پرداخت هزینه آزمون در موعد مقرر.

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://tryos.osym.gov.tr/TryosYetki/Giris

صفحه زیر باز می‌شود.

بر روی گزینه kayıt ol کلیک کنید. صفحه زیر باز می‌شود.

بر اساس شرایط خود یکی از گزینه‌های فوق را انتخاب کنید.

1-ساکن ترکیه هستم – شماره کیملیک/ شماره YU دارم ولی رمز عبورم را فراموش کرده ام/رمز ندارم – نمی‌توانم از طریق E-DEVLET وارد شوم.

2-ساکن ترکیه هستم ولی شماره کیملیک و شماره YU ندارم.

3-در خارج از ترکیه زندگی میکنم(ساکن ترکیه نیستم) و نمی‌توانم وارد شوم.(تمام داوطلبانی خارج از کشور باید از طریق گزینه سوم اقدام نمایند.)

*ما بصورت پیش فرض از طریق گزینه سوم پیش می‌رویم.

بعد از کلیک رو بروی گزینه سوم، صفحه زیر باز می شود.

اطلاعات مورد نیاز را طبق تصویر فوق پر کنید.اگر هنوز پاسپورت نگرفته‌اید قسمت شماره پاسپورت را خالی بگذارید. تمام اطلاعات به لاتین وارد شوند. دقت کنید ایمیل فعال باشد چون نام کاربری و رمز عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس از تکمیل فرم ،بر روی گزینه kaydet در سمت راست پایین کلیک کنید. پس کلیک صفحه زیر باز می شود.

برای تکمیل فرآیند پیش ثبت نام، یه کد تایید 6 رقمی متشکل از حرف و رقم به ایمیل شما ارسال خواهد شد که 180 ثانیه فرصت دارید در کادر بالا وارد کنید.

و سپس بر روی گزینه kayıt işlemi doğrula کلیک کنید.
پس از اتمام این مرحله و تکمیل مراحل فوق، پیام تایید به شما نمایش داده می شود.تصویر زیر:


پس از کلیک بر روی گزینه tamam در تصویر فوق ،طبق تصویر زیر تا چند دقیقه نام کاربری ( کد 11 رقمی ) و رمز عبور به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود که از طریق این ها می‌توانید وارد پنل کاربری شده و مراحل ثبت نام را ادامه دهید:

مجدد بر روی لینک زیر کلیک کنید و در قسمت باز شده نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید.

https://tryos.osym.gov.tr/TryosYetki/Giris

بر روی گزینه Giriş yap کلیک کنید. در صفحه باز شده رمز فعلی خود را وارد کرده و مجددا رمز جدید وارد کنید. برای خود یک سوال امنیتی و پاسخ انتخاب کنید.

پس تکمیل و تایید مرحله فوق، وارد مرحله دیگری طبق تصویر زیر خواهید شد:

پس از باز شدن صفحه فوق، در سمت چپ اولین کادر بر روی گزینه başvuru sürecindekiler کلیک کرده و آزمون TR-YÖS را انتخاب کنید. صفحه ای حاوی اطلاعات شخصی شما نمایش داده خواهد شد. دقت کنید که در این پنل جایی برای آپلود عکس وجود ندارد.پس از تایید مراحل ثبت نام شما  و پرداخت هزینه، آدرس محل دقیق آزمون واقعا در شهر محل آزمون برای شما بصورت ایمیل ارسال خواهد شد و موظف هستید که برای گرفتن عکس حضوری به محل مورد نظر مراجعه کنید(بسیار مهم).

صفحه مورد نظر را به سمت پایین کشیده و سایر اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کنید.تصویر زیر:

در انتهای صفحه طبق تصویر زیر عمل کنید:

پس تکمیل اطلاعات بر روی گزینه Başvuru Bilgi Değişiklikler Kontrol ve Önizleme  کلیک کنید. پس از کلیک فایل ثبت نام طبق تصویر زیر نمایش داده می شود:

بر روی گزینه Onayla کلیک و ثبت نام خود را تایید کنید. فرم فوق را دانلود کرده و نزد خود نگه دارید.
پس از این مرحله صفحه زیر مبنی تایید ثبت نام شما نمایش داده می‌شود.

دقت کنید که جمله Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir را باید مشاهده کنید در غیر اینصورت ثبت نام شما تکمیل نشده است(بسیار مهم)

اکنون مراحل ثبت نام تکمیل شده و فقط پرداخت هزینه مانده است. بدیهی است که داوطلب از ایران قادر به پرداخت هزینه بصورت آنلاین نخواهند داشت چون حساب بانکی در ترکیه و کارت بانکی ندارند. برای پراخت هزینه می‌توانید با شماره تماس 00989351169595 و 00905523577604 از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

با فرض بر اینکه شما حساب بانکی دارید به ادامه مراحل و نحوه پرداخت دقت بفرمایید:

در سمت چپ کادر دوم گزینه Başvurularım را انتخاب کنید. در صفحه باز شده نام آزمون فعال شما و آخرین مهبت پراخت نمایش داده می‌شود. بر روی لینک https://odeme.osym.gov.tr/ کلیک کنید و طبق تصویر زیر پیش بروید:

پس از تکمیل اطلاعات فوق بر روی گزینه next کلیک کنید. صفحه زیر نمایش داده می‌شود:

در صفحه باز شده شما 8 دقیقه فرصت دارید که مراحل پرداخت را تکمیل کنید در غیر اینصورت خارج خواهد شد. برای روی گزینه pay کلیک کنید، صفحه زیر نمایش داده می ‌شود:

اطلاعات کارت خود را وارد کرده و مراحل پرداخت را تکمیل کنید.

اطلاعیه دانشگاه دولتی مرسین واقع در شهر مرسین

دانشگاه ما در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی در کنار آزمون یوس که از طرف خود دانشگاه مرسین برگزار می‌شود، نتیجه آزمون یوس مرکزی 2023 tr-yös را نیز قبول می‌کند.

اطلاعیه دانشگاه دولتی یوزونجوییل واقع در شهر وان

برای سال تحصیلی 2024-2023، آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS) در تاریخ 29 ژانویه 2023 توسط سازمان ösym جمهوری ترکیه برگزار می‌شود. دانشگاه ما  TR-YÖS را برای انتخاب رشته در همه رشته‌ها می‌پذیرد. داوطلبانی که می‌خواهند برای انتخاب رشته در دانشگاه ما درخواست دهند، باید در آزمون TR-YÖS شرکت کنند، ثبت نام این آزمون توسط ÖSYM ادامه دارد و  در 5 دسامبر 2022 به پایان می‌رسد. به داوطلبان بین‌المللی که دانشگاه ما را انتخاب می‌کنند اکیداً توصیه می‌شود که در این آزمون شرکت کنند تا متضرر نشوند، زیرا دانشگاه ما اعلام خواهد کرد که آیا در آینده آزمون تکمیلی (آزمون یوس خود دانشگاه) برگزار خواهد شد یا خیر.

اطلاعیه دانشگاه دولتی اسکندرون تکنیک واقع در شهر اسکندرون

برای سال تحصیلی 2024-2023، آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS) در تاریخ 29 ژانویه 2023 توسط ریاست انتخاب و تعیین دانشجوی جمهوری ترکیه برگزار می‌شود. دانشگاه فنی اسکندرون TR-YÖS را در انتخاب رشته برای همه رشته‌ها می‌پذیرد. داوطلبانی که می‌خواهند برای رشته‌های ما درخواست دهند، باید در آزمون TR-YÖS شرکت کنند، درخواست‌های آنها توسط ÖSYM ادامه دارد و روند درخواست آنها در 5 دسامبر 2022 به پایان می‌رسد. به داوطلبان بین‌المللی که دانشگاه ما را ترجیح می‌دهند اکیداً توصیه می‌شود که در این آزمون شرکت کنند تا از برخورد ناعادلانه جلوگیری شود، زیرا دانشگاه ما اعلام خواهد کرد که آیا در آینده آزمون تکمیلی برگزار خواهد شد یا خیر.

اطلاعیه دانشگاه دولتی سوتچو امام واقع در شهر کاهرامان ماراش

پذیرش دانشجویان خارجی دانشگاه ما در سال 2023 از طریق آزمون tr-yös و آزمون یوس 2023 دانشگاه استانبول خواهد بود.

سایر جزئیات متعاقبا اعلام خواهد شد.

از سال 2010 تا به امروز آزمون های یوس توسط خود دانشگاه‌های ترکیه برگزار میشد،لکن طبق جدیدترین اطلاعیه سازمان آموزش عالی این کشور، بدلیل عدم داشتن اطلاعات کافی دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش ترکیه و … از سیستم‌ آموزشی کشورهای دیگر، آزمون یوس از سال 2022 و بعد مجددا توسط سازمان سنجش بصورت مرکزی و یکپارچه برگزار خواهد شد.

متقاضیان رشته‌های پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی،حقوق و مهندسی باید در آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی)شرکت نمایند. جزئیات حداقل نمرات در رابطه در هررشته، متعاقبا اعلام خواهد شد.

 بند‌های این بخشنامه بصورت زیر می باشد:

آزمون دانشجویان خارجی (YÖS) آخرین بار توسط ÖSYM در ​​سال 2010 برگزار شد و پس از آن فرآیندهای جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ما واگذار شد. این وضعیت عموماً مورد استقبال دانشگاه‌های ما قرار گرفت و فرآیند پذیرش دانشجو از خارج از کشور توسط دانشگاه‌های ما با شیوه‌های متفاوتی انجام شد. با شرایط شرکت در آزمون و پذیرش دانشجو از خارج از کشور، معدل و … به دانشگاه ها واگذار شده است. اینکه برخی از آنها بر اساس نتایج آزمون‌هایی که در خارج از کشور برگزار می شوند و یا بدون آزمون دانشجو می پذیرند، اعتبار این آزمون ها توسط دانشگاه های مختلف هم از نظر کاربردی و هم از نظر سنجش و ارزشیابی و اینکه دانشگاه های ما دارای مشکلات دیپلماتیک در استفاده از آزمون‌ها به دلیل نداشتن تجربه کافی در خصوص سیستم آموزشی خارج از کشور، منجر به برداشت منفی از سیستم آموزش عالی ترکیه شده است. با توجه به موضوع، با تصمیمات کارگروه اصول پذیرش دانشجو از خارج از کشور متشکل از نمایندگان وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت آموزش ملی، ریاست مجموعه ترک های خارج از کشور و جوامع وابسته، ÖSYM(سازمان سنجش،پذیرش و ارزشیابی)، بنیاد معارف ترکیه، موسسه یونس امره و نماینده دانشگاه ها در این زمینه، آزمون مرکزی با بهره گیری از فرصت ها و فناوری های امروزی در جذب دانشجوی بین المللی، مطابق با سنجش و ارزیابی. قوانین و مقرراتی که امکان نظارت و ارزشیابی، رسیدن به هدف بین المللی سازی هدفمند در آموزش عالی، اجرای استاندارد با در نظر گرفتن مواردی که رعایت کیفیت را تضمین می کند، می دهد.

بر طبق ماده 45 قانون شماره 2547 :

1- آزمون پذیرش دانشجوی خارجی مرکزی (MYÖS) که از سال 2022 توسط ÖSYM برگزار می شود.

2- کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در با دریافت آموزش روزانه در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله فارغ التحصیلی هستند،اعم از: 

الف) افراد دارای ملیت کشور خارجی
ب) اتباع جمهوری ترکیه
ج) شهروندان قبرش شمالی وابسته به ترکیه
د) دارندگان ماوی کارت(mavi kart)

قادر به شرکت در MYÖS خواهند بود.

3- فقط از نتایج MYÖS(آزمون یوس مرکزی) برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، دبیری و مهندسی استفاده می شود.

4- برای رشته هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم،علاوه بر نتیجه MYÖS(آزمون یوس مرکزی)، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان  و… دانشجوی خارجی پذیرش کنند.

5-برای انتقال بین دانشگاه‌ها، تغییر رشته در دانشگاه، دانشجویان ثبت نام شده در موسسات آموزش عالی در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی بین المللی به رشته های مندرج در ماده 3 علاوه بر شرایط شورای عالی آموزش و پرورش،باید نتیجه آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی) هم ارائه کنند.

6-مراکز خراج از کشور برای MYÖS(آزمون یوس مرکزی) متعاقبا اعلام خواهد شد.
7- آزمون به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.
8- مفاد آزمون از سوی شورای آموزش عالی ترکیه به گونه ای خواهد بود که قوه یادگیری پایه ای داوطلب را ارزشیابی کند.(ریاضی،هندسه،هوش)
9- الف) شهروندان قبرس شمالی که از سال تحصیلی 2023-2022 در موسسات آموزش متوسطه در ترکیه ثبت نام خواهند کرد، کسانی که تابعیت ترکیه/دارندگان کارت آبی، خود را ترک کرده اند(از تابعیت ترکیه خارج شده اند) و اتباع خارجی (به استثنای مدارس سفارت و موسسات آموزش خصوصی بین المللی در سیستم MOBIS) فقط می توانند برای ورود به دانشگاه،در آزمون سراسری (YKS) شرکت کنند.

ب) دانش آموزان دارای کارت آبی و اتباع خارجی که قبل از سال تحصیلی 2023-2022 در موسسات آموزش متوسطه ثبت نام کرده یا از آنها فارغ التحصیل شده اند (به استثنای دانش آموزانی که در مدارس سفارت و موسسات آموزش خصوصی بین المللی در سیستم MOBIS تحصیل می کنند)، اگر شرایط لازم را داشته باشند، هم با آزمون یوس مرکزی 2025 و هم با آزمون سراسری می توانند وارد موسسات آموزش عالی شوند، از سال 2026 فقط با YKS(آزمون سراسری) می توانند وارد شوند.

10- اتباع خارجی شاغل به تحصیل در مدارس سفارت و موسسات آموزشی خصوصی بین المللی در سیستم MOBIS به استثنای کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه به پایان رسانده اند و تابعیت ترکیه خود را ترک کرده اند یا دارندگان کارت آبی را ترک کرده اند، توسط شورای آموزش عالی تعیین می شوند. MYÖS، YKS، ABİTUR، SAT(آزمون یوس مرکزی)، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان، امکان پذیرش دانشجو بر اساس ضوابط دانشگاه مربوطه، در جلسه مورخ 23/06/2021 مجمع عمومی آموزش عالی مقرر گردید.

دانلود فایل اصلی بخشنامه

زمان برگزاری آزمون‌های یوس 2023 ( آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای مقطع لیسانس و رشته‌های پزشکی) دانشگاه‌های ترکیه اعلام شد. باتوجه به آخرین اخبار منتشر شده در شهریور ماه 1401 در رابطه با مرکزی و سراسری شدن آزمون یوس 2023 با نام TR-YÖS که قرار بود در ماه ژانویه سال 2023 برگزار شود، تاکنون خبرهای جدیدی منتشر نشده است، بدین شکل که نه بازه زمانی ثبت نام آن مشخص شده و نه تاریخ دقیق آزمون. لذا تا مشخص شدن تکلیف آزمون یوس مرکزی، دانشگاه‌های ترکیه اقدام به برنامه‌ریزی و انتشار زمانبندی آزمون‌های یوس خود کرده اند و ما نیز بمرور زمان این تواریخ را بروررسانی خواهیم کرد. در صورتی انتشار هرگونه اخبار جدید، تواریخ و لینک ها بروز خواهند شد. در حال حاضر شرایط پیش بینی شده طبق زیر است:

۱ هر دانشگاه بصورت جداگانه و طبق روال قبل آزمون یوس 2023 خودش را برگزار خواهد کرد.

۲‌ آزمون مرکزی ابطال نخواهد شد ولی پذیرش از طریق این آزمون را خود دانشگاه تصمیم خواهد گرفت.

۳ دانشگاه های بزرگ میتوانند با یوس 2023 مرکزی اقدام به پذبرش دانشجو نمایند ولی ظرفیت زیادی به این مورد اختصاص داده نخواهد شد.

۴ پذیرش با آزمون sat و دیپلم ادامه خواهد داشت ولی کمرنگ تر خواهد شد چراکه در سال 2022 نیز شاهد عدم پذیرش از طریق آزمون sat از سوی دانشگاه‌هایی مثل مارمارا، نجم الدین اربکان، آدیامان و … بودیم.

۵ پذیرش دانشگاه‌های خصوصی ها طبق روال قبل و ازطریق آژانس های تحصیلی خواهد بود.

۶ احتمال زیاد اولین آزمون یوس 2023 مرکزی در ماه  ژانویه ۲۰۲۳ ممکنه برگزار می شود.

۷ مباحث یوس مرکزی ،از کتابهای ayt و tyt خواهد بود.

در جمع بندی کلی ، یک گزینه به آزمون‌های مورد قبول دانشگاه‌ها اضافه خواهد شد که همان آزمون یوس مرکزی TR-YÖS خواهد بود.

مدارک لازم جهت ثبت نام:

اسکن پاسپورت
اسکن مدرک دیپلم بهمراه ترجمه ترکی(در برخی موارد)
عکس پرسنلی(3×4)
ایمیل
تکمیل فرم ثبت نام
هزینه آزمون

آزمون یوس 2023 شماره یک
آزمون یوس 2023 دانشگاه 19 ماییس شهر سامسون

شروع ثبت نام: 02-01-2023 – ( 1401/10/12 )
پایان ثبت نام: 16-04-2023 – ( 1402/01/27 )
تاریخ آزمون: 21-05-2023 – ( 1402/02/31 )
اعلام نتایج : 11-06-2023 – ( 1402/03/21 )
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره دو
آزمون یوس 2023 دانشگاه مرسین شهر مرسین

شروع ثبت نام: 06-02-2023 – ( 1401/11/17 )
پایان ثبت نام: 02-04-2023 – ( 1402/01/13 )
تاریخ آزمون: 06-05-2023 – ( 1402/02/16 )
اعلام نتایج : 15-05-2023 – ( 1402/02/25 )
هزینه: 1500 لیر

آزمون یوس 2023 شماره سه
آزمون یوس 2023 دانشگاه چوکوروا شهر آدانا

شروع ثبت نام: ——
پایان ثبت نام: 17-03-2023 – ( 1401/12/26 )
تاریخ آزمون: 29-04-2023 – ( 1402/02/09 )
اعلام نتایج: ——
هزینه: 700 لیر

آزمون یوس 2023 شماره چهار
آزمون یوس 2023 دانشگاه هارران شهر شانلی اورفا

آزمون اول

شروع ثبت نام: 02-01-2023 – ( 1401/10/12 )
پایان ثبت نام: 12-02-2023 – ( 1401/11/23 )
تاریخ آزمون: 04-03-2023 – ( 1401/12/13 ) ساعت 14:00 – به تعویق افتاد
تاریخ جدید آزمون: 08-04-2023 – ( 1402/01/19 ) ساعت 14:00
اعلام نتایج : ——
هزینه: 275 لیر

آزمون دوم

شروع ثبت نام: 03-04-2023 – ( 1402/01/14 )
پایان ثبت نام: 14-05-2023 – ( 1402/02/24 )
تاریخ آزمون: 03-06-2023 – ( 1402/03/13 ) ساعت 14:00
اعلام نتایج : 23-06-2023 – ( 1402/04/02 )
هزینه: 275 لیر

آزمون یوس 2023 شماره پنج
آزمون یوس 2023 دانشگاه کاستامونو شهر کاستامونو

شروع : 30-01-2023 – ( 1401/11/10 )
پایان : 19-04-2023 – ( 1402/01/30 )
تاریخ آزمون : 29-04-2023 – ( 1402/02/09 ) ساعت 10:00 به وقت ترکیه
اعلام نتایج : 10-05-2023 – ( 1402/02/20 )
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره شش
آزمون یوس 2023 دانشگاه استانبول شهر استانبول

شروع : 09-01-2023 – ( 1401/10/19 )
پایان : 07-04-2023 – ( 1402/01/18 )
تاریخ آزمون : 06-05-2023 – ( 1402/02/16 ) ساعت 15:00 به وقت ترکیه
اعلام نتایج : 23-05-2023 – ( 1402/03/02 )
هزینه: 1300 لیر

آزمون یوس 2023 شماره هفت
آزمون یوس 2023 دانشگاه دوملوپینار شهر کوتاهیا

آزمون اول

شروع : 16-01-2023 – ( 1401/10/26 )
پایان : —-
تاریخ آزمون : 18-03-2023 – ( 1401/12/27 )
اعلام نتایج : —-
هزینه:

آزمون یوس 2023 شماره هشت
آزمون یوس 2023 دانشگاه ساکاریا شهر ساکاریا

شروع : 20-01-2023 – ( 1401/10/30 )
پایان : 02-04-2023 – ( 1402/01/13 )
تاریخ آزمون : 29-04-2023 – ( 1402/02/09 ) ساعت 15:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : 15-05-2023 – ( 1402/02/25 )
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره نه
آزمون یوس 2023 دانشگاه ارجیس شهر کایسری

شروع : 01-04-2023 – ( 1402/01/12 )
پایان : 25-04-2023 – ( 1402/02/05 )
شروع ثبت نام با تاخیر: 08-05-2023 – ( 1402/02/18 )
پایان ثبت نام با تاخیر : 14-05-2023 – ( 1402/02/24 )
تاریخ آزمون : 10-06-2023 – ( 1402/03/20 )
اعلام نتایج : 21-06-2023 – ( 1402/03/31 )
هزینه: عادی 950 لیر – هزینه در ثبت نام با تاخیر 1500 لیر

آزمون یوس 2023 شماره ده
آزمون یوس 2023 دانشگاه اولوداغ شهر بورسا

شروع : 03-02-2023 – ( 1401/11/14 )
پایان : 10-04-2023 – ( 1402/01/21 )
تاریخ آزمون : 06-05-2023 – ( 1402/02/16 ) ساعت 10:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : 16-06-2023 – ( 1402/03/26 )
هزینه: 1500 لیر

آزمون یوس 2023 شماره یازده
آزمون یوس 2023 دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتای

شروع ثبت نام : 01-02-2023 – ( 1401/11/12 )
پایان ثبت نام : 02-05-2023 – ( 1402/02/12 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 30-05-2023 – ( 1402/03/09 )
اعلام نتایج آزمون : ——
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره دوازده
آزمون یوس 2023 دانشگاه آتاتورک شهر ارزوروم

شروع ثبت نام : 03-04-2023 – ( 1402/01/14 )
پایان ثبت نام : 15-05-2023 – ( 1402/02/25 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 10-06-2023 – ( 1402/03/20 )
اعلام نتایج آزمون : 19-06-2023 – ( 1402/03/29 )
هزینه: 750 لیر

آزمون یوس 2023 شماره سیزده
آزمون یوس 2023 دانشگاه قاضی آنتب شهر قاضی آنتب

شروع ثبت نام : 01-02-2023 – ( 1401/11/13 )
پایان ثبت نام : 02-06-2023 – ( 1402/03/12 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 08-07-2023 – ( 1402/04/17 ) ساعت 11:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون : ——
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره چهارده
آزمون یوس 2023 دانشگاه آنادولو شهر اسکی شهیر

شروع ثبت نام : 13-03-2023 – ( 1401/12/22 )
پایان ثبت نام : 28-04-2023 – ( 1402/02/08 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 28-05-2023 – ( 1402/02/24 ) یا 04-06-2023 – ( 1402/03/14 )
اعلام نتایج آزمون : 08-06-2023 – ( 1402/03/18 )
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره پانزده
آزمون یوس 2023 دانشگاه کارادنیز تکنیک شهر طرابزون

شروع ثبت نام : 15-02-2023 – ( 1401/11/26 )
پایان ثبت نام : 26-05-2023 – ( 1402/03/05 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 21-06-2023 – ( 1402/03/31 ) ساعت 14:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون : 05-07-2023 – ( 1402/04/14 )
هزینه: 750 لیر

آزمون یوس 2023 شماره شانزده
آزمون یوس 2023 دانشگاه پاموککاله شهر دنیزلی

شروع ثبت نام : 15-02-2023 – ( 1401/11/26 )
پایان ثبت نام : 31-03-2023 – ( 1402/01/11 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 03-05-2023 – ( 1402/02/13 ) – آزمون ابطال شد.
اعلام نتایج آزمون : 18-05-2023 – ( 1402/02/28 )
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره هفده
آزمون یوس 2023 دانشگاه اگه شهر ازمیر

شروع ثبت نام : 06-03-2023 – ( 1401/12/15 )
پایان ثبت نام : 02-05-2023 – ( 1402/02/12 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 03-06-2023 – ( 1402/03/13 )
اعلام نتایج آزمون : 16-06-2023 – ( 1402/02/26 )
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره هجده
آزمون یوس 2023 دانشگاه جمهوریت شهر سیواس

شروع ثبت نام : 20-03-2023 – ( 1401/12/29 )
پایان ثبت نام : 30-04-2023 – ( 1402/02/10 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 20-05-2023 – ( 1402/02/30 ) ساعت 10:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون : —-
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره نوزده
آزمون یوس 2023 دانشگاه جراح پاشا شهر استانبول

شروع ثبت نام : 27-02-2023 – ( 1401/12/08 )
پایان ثبت نام : 09-06-2023 – ( 1402/03/19 )
تاریخ برگزاری آزمون ترکیه : 24-06-2023 – ( 1402/04/03 ) ساعت 14:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون : 10-07-2023 – ( 1402/04/19 )
هزینه: 1500 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست
آزمون یوس 2023 دانشگاه فرات شهر الازیغ

شروع ثبت نام: 13-03-2023 – ( 1401/12/22 )
پایان ثبت نام: 18-06-2023 – ( 1402/03/28 )
تاریخ آزمون: 10-07-2023 – ( 1402/03/19 ) ساعت 14:00
اعلام نتایج : —–
هزینه: 650 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و یک
آزمون یوس 2023 دانشگاه یوزونجوییل شهر وان

شروع ثبت نام: 20-03-2023 – ( 1401/12/29 )
پایان ثبت نام: 10-05-2023 – ( 1402/02/20 )
تاریخ آزمون: 03-06-2023 – ( 1402/03/13 ) ساعت 10:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : 16-06-2023 – ( 1402/03/26 )
هزینه: 700 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و دو
آزمون یوس 2023 دانشگاه گیرسون شهر گیرسون

شروع ثبت نام: 01-04-2023 – ( 1402/01/12 )
پایان ثبت نام: 02-05-2023 – ( 1402/02/12 )
تاریخ آزمون: 11-06-2023 – ( 1402/03/21 ) ساعت 10:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : 20-06-2023 – ( 1402/03/30 )
هزینه: 35 دلار

آزمون یوس 2023 شماره بیست و سه
آزمون یوس 2023 دانشگاه اینونو شهر مالاتیا

شروع ثبت نام: 29-03-2023 – ( 1402/01/09 )
پایان ثبت نام: 12-05-2023 – ( 1402/02/22 )
تاریخ آزمون : 03-06-2023 – ( 1402/03/13 ) ساعت 12:00 بوقت ترکیه
تاریخ جدید آزمون : 12-08-2023 – ( 1402/05/21 )
اعلام نتایج :
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و چهار
آزمون یوس 2023 دانشگاه مارمارا شهر استانبول

شروع ثبت نام: 24-04-2023 – ( 1402/02/04 )
پایان ثبت نام: 02-06-2023 – ( 1402/03/12 )
تاریخ آزمون: 08-07-2023 – ( 1402/04/17 )
اعلام نتایج : ——
هزینه: ——

آزمون یوس 2023 شماره بیست و پنج
آزمون یوس 2023 دانشگاه کارابوک شهر کارابوک

شروع ثبت نام: 01-04-2023 – ( 1402/01/12 )
پایان ثبت نام: 26-05-2023 – ( 1402/03/05 )
تاریخ آزمون: 03-06-2023 – ( 1402/03/13 ) ساعت 13:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : 07-06-2023 – ( 1402/03/17 )
هزینه: 600 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و شش
آزمون یوس 2023 دانشگاه 17 ایلول شهر باندرما

شروع ثبت نام: 27-03-2023 – ( 1402/01/07 )
پایان ثبت نام: 19-04-2023 – ( 1402/01/30 )
تاریخ آزمون: 29-04-2023 – ( 1402/02/09 )
اعلام نتایج : ——
هزینه: 1000 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و هفت
آزمون یوس 2023 دانشگاه اوشاک شهر اوشاک

شروع ثبت نام: ——
پایان ثبت نام: ——
تاریخ آزمون: 11-06-2023 – ( 1402/03/21 ) ساعت 14:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج : ——
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره بیست و هشت
آزمون یوس 2023 دانشگاه دوکوز ایلول شهر ازمیر

شروع ثبت نام: 03-04-2023 – ( 1402/01/14 )
پایان ثبت نام: 17-04-2023 – ( 1402/01/28 )
تاریخ آزمون: 04-06-2023 – ( 1402/03/14 ) ساعت 11:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون: 09-06-2023 – ( 1402/03/19 )
اعلام نتایج انتخاب رشته: 16-06-2023 – ( 1402/03/26 )
هزینه: 800 لیر

آزمون یوس 2023 شماره بیست و نه
آزمون یوس 2023 دانشگاه آنکارا شهر آنکارا

شروع ثبت نام: 03-04-2023 – ( 1402/01/18 )
پایان ثبت نام: 05-05-2023 – ( 1402/02/15 )
تاریخ آزمون: 11-06-2023 – ( 1402/03/21 ) ساعت 11:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون: 21-06-2023 – ( 1402/03/31 )
هزینه: 100 دلار

آزمون یوس 2023 شماره سی
آزمون یوس 2023 دانشگاه سلجوق شهر قونیه

شروع ثبت نام: 13-04-2023 – ( 1402/01/24 )
پایان ثبت نام: 05-05-2023 – ( 1402/02/15 )
تاریخ آزمون: 11-06-2023 – ( 1402/03/21 ) ساعت 11:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون: ——
هزینه: 600 لیر

آزمون یوس 2023 شماره سی و یک
آزمون یوس 2023 دانشگاه آبانت عزت بایسال شهر بولو

شروع ثبت نام: 17-04-2023 – ( 1402/01/28 )
پایان ثبت نام: 15-05-2023 – ( 1402/02/25 )
تاریخ آزمون: 20-05-2023 – ( 1402/02/30 ) ساعت 14:00 بوقت ترکیه
اعلام نتایج آزمون: ——
هزینه: 1500 لیر

آزمون یوس 2023 شماره سی و دو
آزمون یوس 2023 دانشگاه سلیمان دمیرل شهر اسپارتا

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و سه
آزمون یوس 2023 دانشگاه آنکارا شهر آنکارا

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و چهار
آزمون یوس 2023 دانشگاه دوکوز ایلول شهر ازمیر

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و پنج
آزمون یوس 2023 دانشگاه فرات شهر الازیغ

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و شش
آزمون یوس 2023 دانشگاه تورگوت اوزال شهر مالاتیا

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و هفت
آزمون یوس 2023 دانشگاه ستکی کوچمان شهر موعلا

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و هشت
آزمون یوس 2023 دانشگاه عدنان مندرس شهر آیدین

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره سی و نه
آزمون یوس 2023 دانشگاه یوزگات بوزوک شهر یوزگات

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره چهل
آزمون یوس 2023 دانشگاه 17 ایلول شهر باندرما

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره چهل و یک
آزمون یوس 2023 دانشگاه آنادولو شهر اسکی شهیر

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره چهل و دو
آزمون یوس 2023 دانشگاه یوزونجوییل شهر وان

شروع ثبت نام: 
پایان ثبت نام: 
تاریخ آزمون: 
اعلام نتایج:
هزینه: 

آزمون یوس 2023 شماره چهل و سه
آزمون یوس 2023 دانشگاه آبانت عزت بایسال شهر بولو

شروع ثبت نام :
پایان ثبت نام : 
تاریخ آزمون : 
اعلام نتایج :
هزینه : 

آزمون یوس 2023 شماره چهل و چهار
آزمون یوس 2023 دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتابی

شروع ثبت نام :
پایان ثبت نام : 
تاریخ آزمون : 
اعلام نتایج :—-
هزینه : 

آزمون‌های یوس 2023 دانشگاه خصوصی باشکنت آنکارا
آزمون یوس 2023 دانشگاه باشکنت شهر آنکارا

 2023 YÖS SINAVI TARİHLERİ
TARİH

تاریخ

SINAV

آزمون

17.02.2023

1401/11/28

1. YÖS Sınavı

آزمون یوس اول

17.03.2023

1401/12/26

2. YÖS Sınavı

آزمون یوس دوم

14.04.2023

1402/01/25

3. YÖS Sınavı

آزمون یوس سوم

12.05.2023

1402/02/22

4. YÖS Sınavı

آزمون یوس چهارم

02.06.2023

1402/03/12

5. YÖS Sınavı

آزمون یوس پنجم

09.06.2023

1402/03/19

6. YÖS Sınavı

آزمون یوس ششم

لینک‌های مفید

تواریخ انتخاب رشته دانشگاه‌ها

کلیه اطلاعیه های آزمون و انتخاب رشته

بورسیه دولتی ترکیه برای سال 2022

لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت